FORGOTTEN PLACES, URBEX, URBAN EXPLORATION
  | dodaj miejsce
użytkownik   hasło   
zarejestruj się | link aktywacyjny
OPUSZCZONE MIEJSCA, URBEX, URBAN EXPLORATION

    Zapraszamy do nabycia nowych, kwadratowych przypinek. Sprawdź szczegóły >>
Szlak Umocnień Przedmościa Bydgoskiego
Zielonczyn - Kruszyn - Osówiec, kujawsko-pomorskie

Miejsce aktywne: TAK
Typ miejsca: militarne
Dodane przez: funkyb
Dodane: 2012-06-19 Aktualizowane: 2012-06-19
Wyowietlen: 18479
Atrakcyjnooa: duża

Obejrzyj okolice tego miejsca na Zumi.pl

Opis miejsca: Przedmoście Bydgoskie to polska pozycja obronna z okresu kampanii 1939 roku, zlokalizowana w niewielkiej odległości na północ i zachód od Bydgoszczy. Zadanie przygotowania, a następnie obrony Przedmościa otrzymała stacjonująca w Bydgoszczy 15 Dywizja Piechoty Wielkopolskiej gen. Zdzisława Przyjałkowskiego, wchodząca w skład Armii ,,Pomorze gen. Władysława Bortnowskiego. Do wybuchu wojny wzniesiono rozbudowaną linię umocnień polowych, rozciągającą się łukiem od Górnego Kanału Noteckiego do Brdy i dalej do Wisły. Najsilniej ufortyfikowano odcinek pomiędzy Kruszynem a Osowcem, gdzie wybudowano 17 żelbetowych schronów bojowych.
Umocnienia obsadziła 15 DP, już w trakcie działań wojennych dołączyły do niej oddziały z rozbitych w Borach Tucholskich 9 i 27 DP. 3 września 1939 roku na Przedmoście uderzyły znaczne siły niemieckie: od zachodu 50 DP, od północy elementy 3 DP. 50 DP rozwinęła do ataku wszystkie swoje pułki piechoty, które atakowały stanowiska w Kruszynie, Osowcu, Sczutkach i Tryszczynie, jak również usiłowały uchwycić przyczółek mostowy pod Łącznicą. Pomimo trwających cały dzień walk Niemcy nigdzie nie przełamali obrony, sami natomiast ponieśli duże straty na skutek ognia naszej artylerii i broni maszynowej. W tym samym czasie północną część Przedmościa próbowały przełamać oddziały 3 DP, koncentrując swoje ataki na umocnieniach w rejonie Włók. Pomimo bardzo ciężkich strat żołnierze 27 DP zaciekle bronili swoich pozycji, odpierając trzy kolejne natarcia nieprzyjaciela, miejscami walcząc na bagnety z wdzierającymi się Niemcami. Wieczorem 3 września 1939 roku polskie dowództwo wydało rozkaz opuszczenia Przedmościa i odwrotu wszystkich sił w kierunku Bydgoszczy. Zgodnie z rozkazem, nocą z 3 na 4 września zwycięskie oddziały opuściły bez walki swoje pozycje, odchodząc za linię Kanału Bydgoskiego i Brdy.
Po 65 latach od tragicznych wydarzeń września 1939 roku, zrodził się zamysł ocalenia i częściowej choćby rekonstrukcji zapomnianych, niszczejących wciąż fortyfikacji na Przedmościu. Wiosną 2005 roku, w oparciu o wyniki wcześniejszych badań archeologicznych, przystąpiono do budowy w Kruszynie skansenu historyczno – wojskowego, eksponującego fragment polskiej linii obronnej z września 1939 roku. Docelowo skansen będzie obejmował żelbetowy schron obserwacyjny, rekonstruowany schron drewniano - ziemny oraz kilkadziesiąt metrów okopów ze stanowiskami strzeleckimi.
Równolegle z budową skansenu trwały prace nad wytyczeniem i oznakowaniem trasy turystycznej po umocnieniach Przedmościa Bydgoskiego. Szlak, długości około 10 km, prowadzi przez najsilniej ufortyfikowany fragment pozycji obronnej, rozciągający się pomiędzy Zielonczynem a Osowcem. Znajduje się tutaj 17 żelbetowych schronów bojowych, o zróżnicowanej konstrukcji, przeznaczeniu i stanie zachowania. Szlak ma charakter edukacyjny – na trasie rozmieszczono pięć dużych tablic informacyjnych, zawierających obszerną notę historyczną, jak również możliwie pełny zbiór planów i fotografii obrazujących przebieg działań bojowych na danym obszarze.


Zaproponuj uzupe3nienie, aktualizacje,
deaktywacje lub skasowanie tego miejsca.

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego miejsca
Polub to miejsce na Facebooku


Nie dodano jeszcze zdjea do tego miejsca

Zaloguj sie aby przes3aa swoje zdjecia

Linki do zewnetrznych galerii zdjea i innych stron:

foto by DreD & FunkyB

Aby dodaa link do zewnetrznej galerii zdjea lub innej strony musisz sie zalogowaa

To miejsce zosta3o zwiedzone przez:

Finger (data: wrzesień 2008, atrakcyjnooa: duża)
funkyb (data: maj 2012, atrakcyjnooa: duża)
Villemo (data: styczeń 2014, atrakcyjnooa: duża)
MaciekBDG (data: marzec 2014, atrakcyjnooa: duża)

Aby oznaczya odwiedziny tego miejsca musisz sie zalogowaa

Opuszczone wg typów
domy, dworki i bloki
industrialne
kolejowe
militarne
podziemia i tunele
szpitale i obiekty medyczne
zamki i zabytki
inne
wszystkie typy

Opuszczone wg lokalizacji
dolnoslaskie
kujawsko-pomorskie
lubuskie
lodzkie
lubelskie
mazowieckie
malopolskie
opolskie
podlaskie
podkarpackie
pomorskie
slaskie
swietokrzyskie
warminsko-mazurskie
wielkopolskie
zachodniopomorskie
reszta swiata
wszystkie lokalizacje

Dodatkowe opcje
konkurs
forum dyskusyjne
ostatnio dodane miejsca
wersja mobilna strony

Forgotten.pl poleca
strony www
dołącz na FaceBook
sklep

Skontaktuj się z nami


Forgotten.pl współpracuje z:

Urban Exploration Polska
Urban Exploration Polska

ADDIC7ED
ADDIC7ED

POST-APO-2012
POST-APO-2012

Zobacz wszystkich

TŁUMACZENIA WARSZAWABIURO TŁUMACZEŃ DIUNA