FORGOTTEN PLACES, URBEX, URBAN EXPLORATION
  | dodaj miejsce
użytkownik   hasło   
zarejestruj się | link aktywacyjny
OPUSZCZONE MIEJSCA, URBEX, URBAN EXPLORATION

    Zapraszamy do nabycia nowych, kwadratowych przypinek. Sprawdź szczegóły >>
Wojskowy Dom Wczasowy Salamandra
Kościelisko, malopolskie

Miejsce aktywne: TAK
Typ miejsca: inne
Dodane przez: salamander
Dodane: 2012-11-01 Aktualizowane: 2014-11-29
Wyowietlen: 22398
Atrakcyjnooa: rewelacyjna

Obejrzyj okolice tego miejsca na Zumi.pl

Opis miejsca: Wybudowany przed wojną, niegdyś tętniący życiem i przyjmujący tysiące gości rocznie, ten pięciopiętrowy murowany budynek to część kompleksu dawnego ośrodka wypoczynkowego, a jeszcze wcześniej - szpitala sanatoryjnego, w skład którego wchodziło szereg budynków technicznych i hotelowo-usługowych. Obecnie wszystkie są opuszczone. Na bardzo rozległym terenie, znajdującym się na stromym, południowym stoku Gubałówki, oprócz głównego budynku hotelowego znajdują się: 3 mniejsze drewniane budynki z pokojami gościnnymi, budynek pralni, wyciąg narciarski (!), budynek dawnej wypożyczalni, garaże, parking, kawiarnia oraz osobny budynek dyskoteki. Jakby tego było mało, główny budynek hotelowy oraz pralnia oferują do zwiedzenia całkiem rozległe podziemia.
Obszar wokół budynku był dawniej zagospodarowany przez rozległy park. Plac zabaw, oczko wodne, mostki, kaskady, eleganckie drewniane i kamienne schody - to wszystko kryje się latem pod grubą warstwą bujnej, zdziczałej zielenii.
Sam ośrodek wygląda jakby został opuszczony w wielkim pośpiechu, porozrzucana pościel, dokumenty, papiery, meble, bardzo ciekawe, zabytkowe sprzęty i maszyny (w podziemiach i pralni). Opuszczony stoi od kilku lat, obecnie o ile mi wiadomo jest własnością znanego zakopiańskiego biznesmena. Zwiedzanie bezproblemowe. Klimat fantastyczny, widoki z budynków również.


Zaproponuj uzupe3nienie, aktualizacje,
deaktywacje lub skasowanie tego miejsca.

Forum dyskusyjne tego miejsca:

Zobacz komentarze: NAJSTARSZE | NASTEPNE

DODAL moskwicz, DNIA: 2017-07-17
byliśmy z kolegami niedawno , ogólnie jest cieć ale można bez problemu wejsc od tyłu nie zauwazonym , praktycznie nic juz nie zostalo ,Resort sklada sie z wielkiego hotelu i 3 -4 mniejszych domków (jeden to pralnia) i jakies pompy w ktorych zalegly sie menele wszedzie w tych mniejszych domkach zalega kał i ogolnie nie polecam , na samym szczycie Salamandry na dachu bo jest drabinka prowadzaca przez dach wspanialy widok ktory przyciaga powoli okolicznych cpunów, trzeba sie spieszyc jest nowy wlasciciel z planami na wyburzenie
DODAL krystek9711, DNIA: 2017-06-28
Odwiedziłem kompleks wczoraj ze znajomym. Najlepiej wejść od strony lasu żeby ochrona nie zauważyła. Wejście do głównego budynku jest proste. Od strony lasu jest ścieżka. Trzeba przejść cicho, aż dojdzie się przed wejście główne. Po lewej stronie jest otwarte wejście przez piwnicę. Na lewo od głównego wejścia. Ochrona nic nie widziała. Typek cały czas siedzi w stróżówce. Tamtędy można się dostać do głównego budynku.
DODAL ExploduoX, DNIA: 2017-06-26
Czy ktoś był tam w ostatnim czasie? Co wiadomo na temat ochrony?
DODAL ShadowMan, DNIA: 2016-06-14
Główny budynek niedostępny, zakaz fotografowania itd. Ochrona bardzo niemiła, ale bardzo spostrzegawcza, wszedłem od strony doliny i przy budynku już czekał na mnie gość który mnie przepędził i postraszył policją. Reszta kompleksu nie strzeżona, można spokojnie zjechać na sam dól samochodem, ale uwaga, droga jest naprawdę zniszczona... pralnia jest całkowicie opustoszała, gołe ściany, przy garażach należny uważać na otwarte pokrywy ściekowe, szczególnie w nocy, jest ich 12 z czego 9 otwartych a droga na dół to ok 5,6 metrów... kwatery mieszkalne spoko, bardzo ale bardzo klimatycznie, budynek w którym mieścił się klub salamandra robi wrażenie, niestety ostatniego pietra nie zwiedziłem w całości, dziki lokatorzy chcieli mnie ubić ze tak się wyrażę a ze byłem sam wolałem nie ryzykować. Poniżej pralni jest jeszcze jeden zarośnięty budynek, najprawdopodobniej była to stadnina koni. Jeśli ktoś chciałby posłuchać o tym jak budynek funkcjonował i jak zaczął popadać w ruinę poniżej obiektu mieszka w domku stary góral który jest bardzo chętny do opowieści :) Swoją drogą szacun dla gościa ze mieszka w takim "Świetnym" sąsiedztwie :D Jeśli będziecie w zakopanym polecam z całego serca obejrzeć Salamandre. a jest CO oglądać!
DODAL novastrielok, DNIA: 2016-03-28
Zwiedziłem cały kompleks w Niedziele. Główny budynek jest "niedostępny" ale resztę można zwiedzać bez problemu tylko nie włazić do kilku pozamykanych i w miarę wysprzątanych pokoi z szybami w oknach. Ktoś tam sobie urzęduje. Co do głównego budynku, który jest najciekawszy, to jest on pilnowany przez ochroniarzy. Przy drodze jest wjazd i budka. Pogadaliśmy z gościem i powiedział że tylko z nadzoru budowlanego mogą ludzie wchodzić. Napomknął też że nie może nas wpuścić ale że jakbyśmy przeszli naokoło to on nas wtedy nie zobaczy. Także idzie się dogadać. A naprawdę warto obejrzeć obiekt !
DODAL mrozken, DNIA: 2015-07-25
Czy ktoś ma informacje o właścicielu obiektu? Jakiś kontakt? Chciałabym wykonać tam sesję zdjęciową z autorskimi projektami odzieży (timalasidi@gmail.com)
DODAL lenaruben, DNIA: 2015-06-09
Witam serdecznie Skontakował się ze mną niedawno młody Kanadyjczyk, potomek niegdysiejszych właścicieli Salamandry - Tadeusza Kasprzyckiego http://pl.wikipedia.org/wiki/T... i Zofii Kajzerówny. W czerwcu chce przyjechać do Polski aby lepiej zrozumieć historię swojej rodziny i historię posesji. Jeśli ktoś dysponuje jakimiś dokumentami/informacjami lub kontaktem/nazwiskami osób, które mogą jeszcze coś o tym budynku lub jego właścicielach pamiętać byłabym ogromnie wdzięczna za informacje i pomoc.
DODAL phuria, DNIA: 2015-03-08
Główny budynek niedostępny nawet w nocy (ciecie pilnują śpiąc tam). Pozostałe dostępne bezproblemowo. W budynku byłego klubu salamandra, należy dobrze patrzeć pod nogi (odsłonięte są kanały techniczne, w które łatwo wpaść). Natomiast w garażach patrzeć należy wszędzie (wszędzie są odsłonięte kanały i wystające z sufitów pręty).
DODAL majk, DNIA: 2015-02-22
Faktycznie, główny budynek jest nieosiągalny ponieważ od razu podchodzi ochroniarz, który jest kulturalny i grzecznie mówi, że wejść nie można. Pytał, co mnie w takim miejscu interesuje, powiedziałem, że aura tego obiektu i jego klimat. Mówił, że 3 lata temu nikt tego nie pilnował. Dostęp był nieograniczony i dlatego tak szybko popadło to w ruinę. Teraz jest w rękach prywatnych. Pozostałe budynki dostępne, lecz nie tak monumentalne jak główny. Ogółem rzecz biorąc miejsce fajne, ale niedostępne. Ochroniarz powiedział, że właścicielem tego obiektu jest Pan, który jest też właścicielem pensjonatu pod Nosalem. Mówił, że ewentualnie jego można pytać o możliwość wejścia na teren. Wątpię by próba zakończyła się powodzeniem. Reszta budynków, a jest ich kilka (pootwierane na oścież drzwi, okna), a także garaże na dole, wypożyczalnia, etc. Są dostępne bezproblemowo, dlatego iż dojeżdża się do nich nawet samochodem od góry, a natępnie zjeżdżą w dół kręta drogą i na samym dole jest mały parking. Tam tez mały domek, a za nim wyciąg narciarski. Nikt się nie przyczepia. Tamte budynki można eksplorować do woli. Nie ukrywam jednak, że największym magnetyzmem charakteryzuje się główny, monumentalny budynek, jednak jest niedostępny.
DODAL Rumcjas, DNIA: 2014-06-04
Poza głównym obiektem przed którym stoi zaparkowany Sprinter i Corsa z ochroną wejście wszędzie jest bezproblemowe. Ochroniarze w sposób grzeczny acz zdecydowany odmówili zgody na wejście do chronionego budynku aczkolwiek pozostałe zwiedziliśmy dokładnie. Trochę sprzętu, papierów, nieźle zachowane. Ładny widok i obiekt wart zobaczenia.


Zobacz komentarze: NAJSTARSZE | NASTEPNE

Polub to miejsce na Facebooku


Zdjecia dodane przez u?ytkowników (43)

Zobacz zdjecia: NASTEPNE

test texttest text
test texttest text
test texttest text
test texttest text
test texttest text

Zobacz zdjecia: NASTEPNE

Linki do zewnetrznych galerii zdjea i innych stron:

EPP urbex
Pismo Studenckie PDF
Galeria autora wpisu
EPP nowa galeria
Z AKT K.G.B.
MotoUrbex
THIRD EYE - galeria zdjęć
Goleniowy blog motocyklowy - Salamandra
Motourbex Film
teledysk wykonany przeze mnie i moją przyjaciółke w tym właśnie miejscu :)
MD

Aby dodaa link do zewnetrznej galerii zdjea lub innej strony musisz sie zalogowaa

To miejsce zosta3o zwiedzone przez:

hot20 (data: lipiec 2011, atrakcyjnooa: duża)
samselepp (data: grudzień 2011, atrakcyjnooa: rewelacyjna)
salamander (data: lipiec 2012, atrakcyjnooa: rewelacyjna)
versus (data: wrzesień 2012, atrakcyjnooa: rewelacyjna)
leto (data: czerwiec 2013, atrakcyjnooa: duża)
motourbex (data: czerwiec 2013, atrakcyjnooa: rewelacyjna)
Binek (data: czerwiec 2013, atrakcyjnooa: rewelacyjna)
sonnytiger (data: czerwiec 2013, atrakcyjnooa: rewelacyjna)
kox20 (data: czerwiec 2013, atrakcyjnooa: duża)
sqilla (data: czerwiec 2013, atrakcyjnooa: rewelacyjna)
RudiStrigious (data: sierpień 2013, atrakcyjnooa: duża)
schoolboy (data: sierpień 2013, atrakcyjnooa: rewelacyjna)
daylight (data: sierpień 2013, atrakcyjnooa: rewelacyjna)
goleniu (data: sierpień 2013, atrakcyjnooa: rewelacyjna)
Grzejnik (data: październik 2013, atrakcyjnooa: duża)
11822100 (data: październik 2013, atrakcyjnooa: rewelacyjna)
atlantis (data: październik 2013, atrakcyjnooa: rewelacyjna)
piotres (data: luty 2014, atrakcyjnooa: rewelacyjna)
Vikss (data: luty 2014, atrakcyjnooa: rewelacyjna)
MD (data: marzec 2014, atrakcyjnooa: duża)
gingers (data: marzec 2014, atrakcyjnooa: rewelacyjna)
Sadsonata (data: kwiecień 2014, atrakcyjnooa: duża)
pacz (data: maj 2014, atrakcyjnooa: duża)
Rumcjas (data: maj 2014, atrakcyjnooa: duża)
Halt (data: maj 2014, atrakcyjnooa: rewelacyjna)
Bastet (data: lipiec 2014, atrakcyjnooa: rewelacyjna)
maddiexdxd (data: wrzesień 2014, atrakcyjnooa: rewelacyjna)
majk (data: luty 2015, atrakcyjnooa: niewielka)
phuria (data: marzec 2015, atrakcyjnooa: rewelacyjna)
ShadowMan (data: czerwiec 2016, atrakcyjnooa: rewelacyjna)
makaveliNS (data: wrzesień 2016, atrakcyjnooa: rewelacyjna)
krystek9711 (data: czerwiec 2017, atrakcyjnooa: średnia)
moskwicz (data: lipiec 2017, atrakcyjnooa: duża)

Aby oznaczya odwiedziny tego miejsca musisz sie zalogowaa

Opuszczone wg typów
domy, dworki i bloki
industrialne
kolejowe
militarne
podziemia i tunele
szpitale i obiekty medyczne
zamki i zabytki
inne
wszystkie typy

Opuszczone wg lokalizacji
dolnoslaskie
kujawsko-pomorskie
lubuskie
lodzkie
lubelskie
mazowieckie
malopolskie
opolskie
podlaskie
podkarpackie
pomorskie
slaskie
swietokrzyskie
warminsko-mazurskie
wielkopolskie
zachodniopomorskie
reszta swiata
wszystkie lokalizacje

Dodatkowe opcje
konkurs
forum dyskusyjne
ostatnio dodane miejsca
wersja mobilna strony

Forgotten.pl poleca
strony www
dołącz na FaceBook
sklep

Skontaktuj się z nami


Forgotten.pl współpracuje z:

Poszukiwacze skarbów
Poszukiwacze skarbów

Urban Exploration Polska
Urban Exploration Polska

Deadzone Polska Grupa Eksploracyjna
Deadzone Polska Grupa Eksploracyjna

Zobacz wszystkich

TŁUMACZENIA WARSZAWABIURO TŁUMACZEŃ DIUNA