FORGOTTEN PLACES, URBEX, URBAN EXPLORATION
  | dodaj miejsce
użytkownik   hasło   
zarejestruj się | link aktywacyjny
OPUSZCZONE MIEJSCA, URBEX, URBAN EXPLORATION

    DOŁĄCZ DO NAS NA  
Spichlerz twierdzy modlińskiej
Modlin, mazowieckie

Miejsce aktywne: TAK
Typ miejsca: militarne
Dodane przez: Celador
Dodane: 2010-03-15
Wyowietlen: 18114
Atrakcyjnooa: duża

Obejrzyj okolice tego miejsca na Zumi.pl

Opis miejsca: Spichlerz zaprojektowano i zbudowano na rzucie ogromnego prostokąta - 166,12 m długości i 21,34 m szerokości. Budowla wykonana z cegły miała kubaturę aż 82487 m3. Spichlerz składał się z sześciu kondygnacji, a jego ogólna wysokość (mierzona od gzymsu fundamentu) wynosiła 19,812 m. Ryzalitowa część środkowa budowli wyższa ok. 26,57 m. Spichlerz posiadał w sumie sześć bram; trzy od strony północnej (wodnej) oraz trzy od strony południowej (lądowej). Jak łatwo się domyślić bramy od strony rzeki Narew pełniły rolę komór, gdzie przy pomocy urządzeń dźwigowych rozładowywano bądź załadowywano barki zbożem. Od strony północnej ryzalit środkowy gzymsem sięga do parapetów IV kondygnacji, oba boczne sięgają do parapetów III kondygnacji. (opis za: http://www.modlin.pl/modlin/sp... - tam także można dowiedzieć się więcej o historii spichlerza oraz obejrzeć zdjęcia) Budowla, mimo, iż częściowo zniszczona jest absolutnie monumentalna. Dodatkowo smaku dodaje bajeczne położenie na tzw. wyspie szwedzkiej w widłach Narwi i Wisły. Dostęp nie jest łatwy gdyż na półwyspie okrakiem siedzi jednostka wojskowa niemniej można się tam dostać ścieżką biegnącą brzegiem Wisły od strony mostu im. marsz. Piłsudskiego. Niezapomniane widoki gwarantowane.

Zaproponuj uzupe3nienie, aktualizacje,
deaktywacje lub skasowanie tego miejsca.

Forum dyskusyjne tego miejsca:

Zobacz komentarze: NAJSTARSZE | NASTEPNE

DODAL Sohana, DNIA: 2016-08-28
Dojście, tak jak pisał mnich poniżej, ścieżką wzdłuż południowego brzegu. Trzeba się jednak przygotować na komary i pokrzywy. Na miejscu pełen luz - wędkarze pływający motorówkami po Narwi nawet na nas nie zwracali uwagi (a byliśmy tam całą noc). Jest miejsce na ognisko. Budynek sam w sobie jest w stanie opłakanym, ale roślinność porastająca piętro oraz teren naokoło nadaje mu niesamowity klimat.
DODAL mnich, DNIA: 2016-05-26
Nie wiem jak tam było wcześniej ale ja dzisiaj doszedłem do spichlerza ścieżką przy rzece. Omija się nią jednostkę wojskową na której i tak żywego ducha nie widać. Piechotą dostęp jest bezproblemowy. Ba, nawet na miejscu można spotkać innych zwiedzających. Bardziej trzeba uważać na sam spichlerz bo jego stan jest tak opłakany jak rzadko który obiekt. Cegły spadają z sufitu, niektóre zatrzymują się na siatkach. Inne nie.
DODAL Lemur80, DNIA: 2015-08-28
@Raider, chyba największym problemem jest pobliska jednostka wojskowa. Żeby do spichlerza był luźny dostęp wojskowi musieliby się zgodzić na udostępnienie swojej drogi na użytek cywilny. Wiadomo, że to nigdy nie nastąpi, a jeżeli tak, to wydaje mi się, że do spichlerza nie będzie normalnego dostępu, bo innej drogi po prostu nie ma.
DODAL Raider, DNIA: 2015-08-28
Dostęp nowo wybudowaną drogą zaraz koło wjazdu na teren jednostki. Oficjalnie droga jest zamknięta, trzeba obejść bramę krzaczorami. Spichlerz niezwykłej urody, niestety w stanie tragicznym. Myślę że jeszcze długo pozostanie ruiną, bo koszty doprowadzenia go do używalności będą kosmiczne. Jako inwestycja myślę że nie zwróci się nigdy, chyba że Inwestor pozyska ogromne dofinansowanie a o to niestety trudno ostatnio.
DODAL palacz, DNIA: 2015-08-23
W weekend całkiem eleganckie dojście nowo budowaną drogą, teren wysprzątany i wyrównany, ostatnie szanse by obejrzeć w takim stanie jak teraz, sporo osób zwiedza :)
DODAL pat13, DNIA: 2015-08-08
Obiekt zdobyty desantem z wody ;) Wspaniały. Warto się pospieszyć bo przed budynkiem trwa niwelacja terenu jakby ktoś istotnie chciał coś tam budować. Uważać na głowy bo wcale nierzadko spadają tam cegły. Obecnie poziom wody w rzece jest tak niski, że da się tam bez problemu dojść piechotą wzdłuż brzegu nie wchodząc nikomu w oczy.
DODAL szaryburek, DNIA: 2015-03-13
Świetne miejsce. Polecam się tam wybrać.
DODAL Juelej, DNIA: 2014-08-18
Dotarłam z koleżanką 2 tygodnie temu bez większych problemów - brzegiem Narwi. Nikt nas nie widział i my nikogo nie spotkałyśmy. Poza setkami zadrapań, siniaków i poparzeń pokrzywami (nie polecam wyruszać tam w krótkich spodenkach), nic się nie wydarzyło. Miejsce bardzo polecam ;)
DODAL gregor1985, DNIA: 2013-06-18
Miejsce niewątpliwie majestatyczne i ciekawe, piękne widoki i dość klimatycznie. Słowem uzupełnienia wypowiedzi Lemur80 nie warto sobie robić kłopotów żeby tam iść bo wystarczy sobie wejść na wieżę obserwacyjną po drugiej stronie rzeki z lornetką lub aparatem z dużym zoomem. My mieliśmy farta ale normalnie taka wyprawa może się skończyć źle w najlepszym wypadku mandatem ok 500zł w najgorszym serią po plecach jeśli ktoś będzie próbował "partyzantki..." dostęp legalnie tylko i wyłącznie wodą.
DODAL Lemur80, DNIA: 2013-06-18
Uwaga, post zawiera ważne informacje dla zwiedzających! Usunąłem poprzednią wiadomość żeby spamu nie robić. Spichlerz zdobyty (przez G.A.G. Urbex Team), dnia 16/06/13 r.:-). Poszliśmy wzdłuż Narwi. Droga ciężka, pokrzywy, krzaczory i inne tałatajstwa cholernie gęste i sięgające prawie do szyi (przy wzroście 178 cm). Początkowo szliśmy brzegiem, stan wody owszem - wysoki, ale daliśmy radę. Z siatką i drutem kolczastym przy wejściu na jednostkę też się udało. Spokojnie i przez nikogo nie niepokojeni przeszliśmy koło stanowiska strzeleckiego, zabytkowej wieży i beżowego budynku. Potem prosto drogą aż do spichlerza. Developer zaznaczył swoją obecność wycinając roślinność na placu na lewo od spichlerza, nic więcej. Spichlerz piękny. Nigdy wcześniej szkielet martwego budynku nie zrobił na mnie na tak potężnego wrażenia. Niesamowita mieszanka majestatu, smutku i tajemniczości. Niezwykle urokliwe miejsce, jedyne w swoim rodzaju. Teraz wracam do początkowej "uwagi". W drodze powrotnej spotkaliśmy znajomego pana ubranego na czarno z Glauberytem na plecach, niefart to niefart. Po chwili pojawił się oficer (podoficer? - nie wiem, na dystynkcje nie patrzyłem). Żołnierz oczywiście zhaltował nas, powiadomił przełożonych i wezwał policję. Nie było możliwości dogadania się, wiadomo, żołnierz to nie cieć. Regulamin, szanuję to. Zapewniam, wesoło nie było. Gość przepisowo stał parę metrów od nas z ręką na kaburze (CZAK/WANAD). Po tym jak "czarny pan" wrócił odeskortowano nas do stróżówki. Pojawiło się jeszcze dwóch żołnierzy, w tym porucznik. Następnie przyjechał patrol policji i puścili nas. Skończyło się tylko na pouczeniu. A teraz do sedna: jeżeli komuś wydaje się, że może bezkarnie łazić po jednostce wojskowej to grubo się myli. Mogło się udać przejść nie zauważonym, ale się nie udało. Konsekwencje mogą być naprawdę przykre (takie o jakich pisał aragorn77). My skończyliśmy tylko z pouczeniem z 3 powodów: goście mieli dobry humor, uznali nas za niegroźnych i nie waliliśmy sobie z nimi w ch***a. Mogło się skończyć znacznie gorzej. Dlatego odradzam przejście drogą lądową. Nie ma możliwości dojścia do spichlerza drogą lądową nie zahaczając o jednostkę. Proponuję tylko i wyłącznie transport drogą wodną aż na cypel na którym znajduje się spichlerz (nie należy on do JW). Polecam kajaki, rowery wodne, lub jakikolwiek inny wodny środek transportu. Ryzyko jest naprawdę mało opłacalne.


Zobacz komentarze: NAJSTARSZE | NASTEPNE

Polub to miejsce na Facebooku


Zdjecia dodane przez u?ytkowników (11)

test texttest text
test texttest text
test texttest text
test texttest text

Linki do zewnetrznych galerii zdjea i innych stron:

Galeria widokzwenus
Dvl Crew
Wyprawa Szarego Burka
MIR Urbex Team - 16.06.2013 r.
Podróżnicze zapiski mnicha
Left To Explore
Remains of the Past - wideo - 10.2014
Modlin - LANTRET

Aby dodaa link do zewnetrznej galerii zdjea lub innej strony musisz sie zalogowaa

To miejsce zosta3o zwiedzone przez:

Celador (data: wrzesień 2006, atrakcyjnooa: duża)
Krychol (data: kwiecień 2008, atrakcyjnooa: średnia)
mxkilla_dvl (data: maj 2010, atrakcyjnooa: średnia)
hide_dlv (data: maj 2010, atrakcyjnooa: średnia)
julian (data: czerwiec 2011, atrakcyjnooa: duża)
MickeyMouse (data: maj 2012, atrakcyjnooa: duża)
elegancko (data: październik 2012, atrakcyjnooa: średnia)
007 (data: maj 2013, atrakcyjnooa: duża)
Lemur80 (data: czerwiec 2013, atrakcyjnooa: duża)
gregor1985 (data: czerwiec 2013, atrakcyjnooa: duża)
Grzehoo (data: czerwiec 2013, atrakcyjnooa: duża)
Juelej (data: sierpień 2014, atrakcyjnooa: duża)
szaryburek (data: marzec 2015, atrakcyjnooa: rewelacyjna)
palacz (data: sierpień 2015, atrakcyjnooa: duża)
piro (data: grudzień 2015, atrakcyjnooa: duża)
czajorek (data: grudzień 2015, atrakcyjnooa: duża)
atlantis (data: grudzień 2015, atrakcyjnooa: duża)
nosek1 (data: maj 2016, atrakcyjnooa: średnia)
mnich (data: maj 2016, atrakcyjnooa: duża)
Extremus (data: maj 2016, atrakcyjnooa: duża)
Sohana (data: sierpień 2016, atrakcyjnooa: duża)

Aby oznaczya odwiedziny tego miejsca musisz sie zalogowaa

Opuszczone wg typów
domy, dworki i bloki
industrialne
kolejowe
militarne
podziemia i tunele
szpitale i obiekty medyczne
zamki i zabytki
inne
wszystkie typy

Opuszczone wg lokalizacji
dolnoslaskie
kujawsko-pomorskie
lubuskie
lodzkie
lubelskie
mazowieckie
malopolskie
opolskie
podlaskie
podkarpackie
pomorskie
slaskie
swietokrzyskie
warminsko-mazurskie
wielkopolskie
zachodniopomorskie
reszta swiata
wszystkie lokalizacje

Dodatkowe opcje
konkurs
forum dyskusyjne
ostatnio dodane miejsca
wersja mobilna strony

Forgotten.pl poleca
strony www
dołącz na FaceBook
sklep

Skontaktuj się z nami


Forgotten.pl współpracuje z:

Poszukiwacze skarbów
Poszukiwacze skarbów

ADDIC7ED
ADDIC7ED

Deadzone Polska Grupa Eksploracyjna
Deadzone Polska Grupa Eksploracyjna

Zobacz wszystkich

TŁUMACZENIA WARSZAWABIURO TŁUMACZEŃ DIUNA