FORGOTTEN PLACES, URBEX, URBAN EXPLORATION
  | dodaj miejsce
użytkownik   hasło   
zarejestruj się | link aktywacyjny
OPUSZCZONE MIEJSCA, URBEX, URBAN EXPLORATION

    DOŁĄCZ DO NAS NA  
Wieś Małga, kościół, cmentarz
Kot, warminsko-mazurskie

Miejsce aktywne: TAK
Typ miejsca: inne
Dodane przez: widokzwenus
Dodane: 2010-03-15 Aktualizowane: 2010-03-15
Wyowietlen: 19271
Atrakcyjnooa: średnia

Obejrzyj okolice tego miejsca na Zumi.pl

Opis miejsca: Małga, Chwalibogi, Piec, Ulesie - dziś trudno nawet odnaleźć nazwy tych miejscowości na mapach. Po tętniących niegdyś życiem wsiach zostały tylko ukryte w leśnej gęstwinie fundamenty domów i zniszczone cmentarze. Na początku lat 50. władze zdecydowały o likwidacji wiosek i utworzyły na ich terenie poligon wojskowy. Jednym z ciekawszych miejsc jest właśnie zrujnowany kościół w Małdze. Wieża kościoła wyłania się znikąd i potrafi zrobić piorunujące wrażenie, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na wizytę o mazurskim zmierzchu. Plotka głosi, że kościół ma piwnicę i że najwytrwalsi mogą nawet odnaleźć wejście do niej. Cóż, życzę powodzenia acz przypuszczam że nie jest to możliwe, a jeśli się uda, to na pewno niebezpieczne, gdyż na powierzchni jest porządne rumowisko. Obok kościoła cmentarzyk, też dość zapuszczony. Groby głownie niemieckich mieszkańców wsi. Pełne informacje historyczne pod adresem http://www.jedwabno.com/malga.... Namiary GPS ustawione są na pobliska miejscowość Kot, gdzie każda napotkana osoba objaśni drogę. W okolicach urlopowych dodam pełny namiar. Ostrożnie z poruszaniem się samochodem - okolica poligonu i rezerwatu, można zarobić porządny mandat.

Zaproponuj uzupe3nienie, aktualizacje,
deaktywacje lub skasowanie tego miejsca.

Forum dyskusyjne tego miejsca:

DODAL Asheri, DNIA: 2016-08-16
Byliśmy w sierpniu 2016. Miejsce ma ciekawą atmosferę i historię wartą poznania. Poza wieżą kościoła (mocno już zniszczoną, ale bardzo malowniczą), która jest na pewno najbardziej charakterystycznym punktem, można znaleźć trochę pozostałości po innych zabudowaniach wsi - głównie zarośnięte już fundamenty. Warto też rozejrzeć się po poligonie. Z racji późnej pory mieliśmy na to mało czasu, ale mimo tego udało się nam natrafić na bunkier. Podobno dokładne rozejrzenie się po terenie rezerwatu pozwala znaleźć jeszcze kilka ciekawych miejsc. Małga na pewno jest warta odwiedzenia, jeśli ktoś przebywa w okolicy. Raczej nie jest aż tak atrakcyjna, by specjalnie dla niej jechać z dalszych części kraju.
DODAL los77, DNIA: 2016-03-19
Jest sobie taka wieś MAŁGA, która od 1953 roku nie istnieje. Wieś która liczyła ponad 700 mieszkańców nagle zniknęła z map. Dlaczego ? O tym poniżej. Wieś pierwszy raz wspominana jest w dokumentach z 1403 roku, kiedy to w Nidzicy nadano przywilej na kuźnicę żelazną dla mistrza hutniczego Ekarta. Małga bowiem słyneła ze złóż rudy żelaza i często nazywano ją "Rudą". W 1505 roku przywilej na prowadzenie we wsi karczmu dostał Pucki, a przed rokiem 1579 powstał we wiosce drewniany kościół ewangelicki. Jeszcze w 1717 roku Małga była małą wsią posiadającą jedynie 10 gospodarstw, jednak wioska ta się powiększała by dwa wieki później liczyć 496 mieszkańców. W roku 1911 wybudowano murowany kościół którego wieża pozostała do dziś. Kościół zlokalizowano w miejscu starego kościoła drewnianego. Przed wybuchem IIWŚ w wiosce były dwie karczmy, dwóch kowali, przedszkole, sklep i szkoła. Był nawet posterunek policji oraz straż pożarna. Wszystko legło w gruzach po drugiej wojnie światowej. Część mieszkańców w listopadzie 1944 roku wyjechała z wioski. Byli to jednak ci , którzy nie mieli własnego dobytku. Reszta pozostała aby pilnować dobytku. Wojska radzieckie "wyzwalające" te tereny przyszły rankiem 20 stycznia 1945 roku. Pierwszy oddział nie wyrządził większych szkód. Jednak w tym samym dniu dotarła druga grupa, i oni już zrobili ogromne spustoszenie. Rosjanie zabijali każdego kogo spotkali a kobiety zgwałcili. Friedricha Brenda który przewoził swój dobytek najpierw zastrzelili, a potem ciało rozjechali czołgami. Przy życiu pozostali jedynie mieszkańcy oddalonej części wioski tzw. Małej Małgi, oni wyszli z ukrycia dopiero na początku lutego by zobaczyć ludzkie ciała porozrzucane po wiosce. Po dokonaniu pochówku zamordowanych, mieszkańcy wsi rozpoczęli porządkowanie gospodarstw, część była spalona a calość rozgrabiona przez Rosjan. W 1947 roku na teren Małgi przybyli Ukraińcy wysiedleni w wyniku akcji "Wisła". Bieda i ciężkie warunki powodowały iż ta mieszana społeczność musiała ze sobą współżyć aby przeżyć. W jednym kościele modlili się zarówno ewangeliccy Mazurzy jak i grekokatoliccy Ukraińcy oraz katoliccy Polacy. Nabożeństwa odprawiał pastor ewangelicki Otton Wittenberg przyjeżdżający do wioski z Pasymia. I gdy wydawało się że wioska odżyje, rozpocznie nowe życie, w latach 1952-53 wysiedlono z niej wszystkich mieszkańców a w jej miejscu powskał poligon. Zniszczono wtedy wszystkie domostwa po których w tej chwili pozostały tylko fundamenty. Poligon istniał do 1990 roku a ziemie w 1993 roku przejeły Lasy Państwowe. Poligon w dalszym ciągu funkcjonuje jako czynny czasowo, a używany jest np. do detonacji niewypałów, niewybuchów. Poligon jest w dalszym ciągu utrzymywany w gotowości bojowej i wstęp na jego teren jest zabroniony. My zrobiliśmy wyjątek. Zastanawiające że jedynym śladem odnalezienia jakiejkolwiek tablicy grobowej jest tablica rodzina MACK, zapewne wstawiona niedawno. Co stało się 2 i 3 listopada 1945 roku, że dzieci (15 i 6 lat) zmarły ?
DODAL solkeva, DNIA: 2013-05-25
Dotarłam tam dwa lata temu choć wymagało to sporego krążenia po okolicy w poszukiwaniu dojazdu. Niesamowite miejsce. Nostalgiczne, przygnębiające... Ten widok - kiedy las się kończy i wyłania się kościelna wieża... Miejsce jedyne w swoim rodzaju.
DODAL narybek, DNIA: 2013-05-07
Zwiedzone rok temu. Na mnie zrobiło ogromne wrażenie. Wieś położona w rezerwacie. Jedyne co się zachowało to wieża kościelna, pozostałości cmentarza i fundamenty chat. Klimat mega, warto pospacerować :)


Polub to miejsce na Facebooku


Zdjecia dodane przez u?ytkowników (12)

test texttest text
test texttest text
test texttest text
test texttest text

Linki do zewnetrznych galerii zdjea i innych stron:

Galeria na stronie Gminy Jedwabno
Małga, mapa z 1902r

Aby dodaa link do zewnetrznej galerii zdjea lub innej strony musisz sie zalogowaa

To miejsce zosta3o zwiedzone przez:

arti (data: sierpień 2002, atrakcyjnooa: duża)
widokzwenus (data: lipiec 2009, atrakcyjnooa: średnia)
uladrakula (data: sierpień 2010, atrakcyjnooa: rewelacyjna)
solkeva (data: maj 2011, atrakcyjnooa: duża)
Jolka (data: sierpień 2012, atrakcyjnooa: średnia)
szalas (data: sierpień 2013, atrakcyjnooa: duża)
pejotek (data: listopad 2013, atrakcyjnooa: duża)
empelogo (data: maj 2014, atrakcyjnooa: niewielka)
janso96 (data: sierpień 2014, atrakcyjnooa: średnia)
hollex87 (data: sierpień 2014, atrakcyjnooa: średnia)
adam84 (data: lipiec 2015, atrakcyjnooa: duża)
los77 (data: luty 2016, atrakcyjnooa: duża)
Asheri (data: sierpień 2016, atrakcyjnooa: średnia)

Aby oznaczya odwiedziny tego miejsca musisz sie zalogowaa

Opuszczone wg typów
domy, dworki i bloki
industrialne
kolejowe
militarne
podziemia i tunele
szpitale i obiekty medyczne
zamki i zabytki
inne
wszystkie typy

Opuszczone wg lokalizacji
dolnoslaskie
kujawsko-pomorskie
lubuskie
lodzkie
lubelskie
mazowieckie
malopolskie
opolskie
podlaskie
podkarpackie
pomorskie
slaskie
swietokrzyskie
warminsko-mazurskie
wielkopolskie
zachodniopomorskie
reszta swiata
wszystkie lokalizacje

Dodatkowe opcje
konkurs
forum dyskusyjne
ostatnio dodane miejsca
wersja mobilna strony

Forgotten.pl poleca
strony www
dołącz na FaceBook
sklep

Skontaktuj się z nami


Forgotten.pl współpracuje z:

Poszukiwacze skarbów
Poszukiwacze skarbów

ADDIC7ED
ADDIC7ED

Double Penetration Urban Exploraton Team
Double Penetration Urban Exploraton Team

Zobacz wszystkich

TŁUMACZENIA WARSZAWABIURO TŁUMACZEŃ DIUNA