FORGOTTEN PLACES, URBEX, URBAN EXPLORATION
  | dodaj miejsce
użytkownik   hasło   
zarejestruj się | link aktywacyjny
OPUSZCZONE MIEJSCA, URBEX, URBAN EXPLORATION

    Zapraszamy do nabycia nowych, kwadratowych przypinek. Sprawdź szczegóły >>
Pensjonat Sanato, dawne Sanatorium Chorób Płuc i Gruźlicy Pocztowców
Zakopane, malopolskie

Miejsce aktywne: TAK
Typ miejsca: szpitale i obiekty medyczne
Dodane przez: pbsnighturbex
Dodane: 2014-03-31
Wyowietlen: 20815
Atrakcyjnooa: duża

Obejrzyj okolice tego miejsca na Zumi.pl

Opis miejsca: Nie ma chyba Zakopiańczyka młodszej generacji, który w latach szkolnych nie zapuściłby się tam na małą wyprawę, a jest co zwiedzać. Jest to spory, trzypiętrowy budynek, wokół którego wyrosła cała masa miejscowych legend:) Jak bardzo to miejsce nie było by nawiedzone, trzeba mieć na uwadze kwestię nieustępliwego stróża, który mieszka w domu nad szpitalem. Jednak wieczorną porą, przy zachowaniu ciszy i nie świeceniu latarką po oknach, można się bez problemu dostać do środka. Dostęp łatwy, główną bramą i głównym wejściem lub przez jedno z okien parteru. Wewnątrz sporo pomieszczeń, jeszcze częściowo wyposażonych, ciekawe są rozbite zegary. Wszystkie piętra są dostępne wraz ze strychem i piwnicą. Nota historyczna o miejscu: Pensjonat Sanato został wybudowany w 1912 r. na zboczu Antałówki wg projektu architekta Eugeniusza Wesołowskiego dla Aleksandra Rumińskiego. Początkowo miało być tam sanatorium dla piersiowo chorych, ale władze zakopiańskie nie zgodziły się na to, więc właściciel otworzył w nim ekskluzywny pensjonat, którego stałym gościem był m.in. Kornel Makuszyński. 23 XII 1928 r. budynek kupił Związek Pracowników Poczt, Telegrafów i Telefonów, który urządził w nim Sanatorium Przeciwgruźlicze Pocztowców. W 1951 r. właścicielem zostało Ministerstwo Zdrowia. 24 IX 1985 r. nadano nową nazwę: Sanatorium Chorób Płuc i Gruźlicy Pocztowców. Prowadzono w nim leczenie (nie tylko dla pracowników łączności) gruźlicy płuc i innych narządów oraz wszelkich chorób płucnych. Kierowali nim Teodor Birula-Białynicki (1928-34), Edward Łotocki (1934-64), doc. dr Roman Talewski (1964-91), Teresa Kober (1991-97). Następnie sanatorium zlikwidowano, a budynek przeszedł w ręce prywatne i ma powrócić do funkcji hotelowej. Obecnie stoi pusty i popada w ruinę. Źródło: http://z-ne.pl/s,docid,21840.html


Zaproponuj uzupe3nienie, aktualizacje,
deaktywacje lub skasowanie tego miejsca.

Forum dyskusyjne tego miejsca:

DODAL moskwicz, DNIA: 2017-07-17
Obiekt całkowicie zdezaktywowany o tym mozna juz zapomniec
DODAL ShadowMan, DNIA: 2016-06-14
Obiekt Nieaktywny. Brama Zamknięta na kłódkę, wszedłem przez dziurę w siatce i zostałem wyprowadzony przez ochrone. w środku sprzed budowlany, koparki itd. ale sam budynek w jakim stanie był takim jest.
DODAL Trixie, DNIA: 2016-02-25
Niestety miejsce już nieaktywne. Stoi sprzęt budowlany i budynek prawdopodobnie jest pilnowany cały czas. W niedziele gościu mnie przepędził.
DODAL majk, DNIA: 2015-04-17
Niedzwiedzik, otóż to! Miałem dokładnie to samo. To miejsce wieje grozą, szczególnie gdy w tle wieje wiatr fenowy (halny). Coś pięknego :)
DODAL niedzwiedzik, DNIA: 2015-04-16
Obecnie to najstraszniejsze miejsce, które odwiedziliśmy; zamykające się z hukiem za nami drzwi, ruszające się klamki, trzaskające rytmicznie drzwi balkonowe, które stają w miejscu w momencie gdy wyjmuję aparat aby to nagrać, ciemność… logika podpowiada, że to tylko przeciągi ale podświadomość robi swoje… ot Silent Hill
DODAL lumen, DNIA: 2015-03-30
Miejsce niesamowite. Na prawdę polecam. Koniecznie trzeba patrzeć pod nogi i uważać na drugiej i trzeciej kontygnacji na walący się strop.
DODAL majk, DNIA: 2015-02-22
Powiem na samym początku, że byłem już w wielu miejscach, ale to doprawdy ma w sobie coś dziwnego, co cały czas mnie niepokoiło... Być może było to odczucie potęgowane przez wiatr fenowy, ktory bardzo mocno wiał i powodował skrzypienie wszelkich okien i drzwi, a także ich trzaskanie. Wyobraź sobie, że jesteś w klaustrofobicznych i ciemnych korytarzach, jest cisza, a nagle gdzieś blisko ciebie słychać potężny trzask drzwi. Ciary na calych plecach :[ Miedzy innymi to i brak czasu spowodowało, że zwiedziłem pobieżnie dół budynku. Wydaje mi się, że jest tam fest co zwiedzać, bo już sam dół dostarczył sporo wrażeń. Tylko ta nieustająca i męcząca atmosfera i niepokój... Za budynkiem głównym Sanato jest budynek z instalacjami, prawdopodobnie kotłownia. Uważać na braki w podłodze. Wejście do głównego budynku od tyłu przez otwarte drzwi, a potem na lewo przez salę dalej, kolejne drzwi i kolejne, cały czas drzwi i trzaski kolejnych. Obiekt naprawdę robi wrażenie, nie wydaje się być pilnowany, choć faktycznie od tyłu jak się idzie, to jest tam na górce sporej wielkości dom, a kolega w opisie wspominał o stróżu. Ja go nie spotkałem, ale może tam jest, trzeba być dyskretnym i cichym. Zmieniło się jeszcze to, że budynek po lewej stronie Sanato jest odremontowany, nowe drzwi i ewidentnie jest użytkowany, dlatego też ewentualna eksploracja jest zalecana w dni wolne od pracy. Chodzi tam w okolicy sporo turystów, ale nie reagują. Nie wiem, czy tam kiedyś nie wrócę...
DODAL pacz, DNIA: 2014-05-30
- W najbliższym czasie w Zakopanem rozpocznie się budowa sporego obiektu hotelarskiego na zboczach Antałówki, a właściwie dwóch - mówi burmistrz Janusz Majcher. - Jeden obiekt stanie na miejscu rozebranego właśnie pensjonatu Modrzejów i leżącego kilka metrów wyżej byłego sanatorium pocztowców Sanato, który też pójdzie do rozbiórki. Z tego, co wiem, w tym przypadku prace projektowe są już mocno zaawansowane. To przeczytałam w gazecie. Byłam tam dziś. Obiekt nie aktywny ! Niewielka część jest wyremontowana więc chyba nie będą tego burzyć. Nie było jak wejść do środka bo wszystkie okna mocno pozabijane. Przed wejściem stała taksówka a w środku było słychać odgłosy remontowe choć bardzo leniwe. Byłam tam kilka lat temu i wejście było bez problemu mimo iż menele mocno zajmowali budynek. Sam budynek warto zobaczyć bo jest piękny.


Polub to miejsce na Facebooku


Zdjecia dodane przez u?ytkowników (9)

test texttest text
test texttest text
test texttest text

Linki do zewnetrznych galerii zdjea i innych stron:

Info o obiekcie
MD
NUET - fotorelacja
PAWELL GALERIA ZDJĘĆ

Aby dodaa link do zewnetrznej galerii zdjea lub innej strony musisz sie zalogowaa

To miejsce zosta3o zwiedzone przez:

pbsnighturbex (data: październik 2012, atrakcyjnooa: duża)
schoolboy (data: sierpień 2013, atrakcyjnooa: nieznana)
daylight (data: sierpień 2013, atrakcyjnooa: nieznana)
arti (data: sierpień 2013, atrakcyjnooa: duża)
lemur21 (data: maj 2014, atrakcyjnooa: duża)
pacz (data: maj 2014, atrakcyjnooa: duża)
majk (data: luty 2015, atrakcyjnooa: duża)
MD (data: marzec 2015, atrakcyjnooa: średnia)
lumen (data: marzec 2015, atrakcyjnooa: duża)
ahseuq (data: marzec 2015, atrakcyjnooa: duża)
niedzwiedzik (data: kwiecień 2015, atrakcyjnooa: rewelacyjna)
pawell (data: maj 2015, atrakcyjnooa: duża)
ShadowMan (data: czerwiec 2016, atrakcyjnooa: nieznana)

Aby oznaczya odwiedziny tego miejsca musisz sie zalogowaa

Opuszczone wg typów
domy, dworki i bloki
industrialne
kolejowe
militarne
podziemia i tunele
szpitale i obiekty medyczne
zamki i zabytki
inne
wszystkie typy

Opuszczone wg lokalizacji
dolnoslaskie
kujawsko-pomorskie
lubuskie
lodzkie
lubelskie
mazowieckie
malopolskie
opolskie
podlaskie
podkarpackie
pomorskie
slaskie
swietokrzyskie
warminsko-mazurskie
wielkopolskie
zachodniopomorskie
reszta swiata
wszystkie lokalizacje

Dodatkowe opcje
konkurs
forum dyskusyjne
ostatnio dodane miejsca
wersja mobilna strony

Forgotten.pl poleca
strony www
dołącz na FaceBook
sklep

Skontaktuj się z nami


Forgotten.pl współpracuje z:

Poszukiwacze skarbów
Poszukiwacze skarbów

Urban Exploration Polska
Urban Exploration Polska

Strona Pawła Koryckiego
Strona Pawła Koryckiego

Zobacz wszystkich

TŁUMACZENIA WARSZAWABIURO TŁUMACZEŃ DIUNA