FORGOTTEN PLACES, URBEX, URBAN EXPLORATION
  | dodaj miejsce
użytkownik   hasło   
zarejestruj się | link aktywacyjny
OPUSZCZONE MIEJSCA, URBEX, URBAN EXPLORATION

    DOŁĄCZ DO NAS NA  
Podziemia Nowej Huty
Kraków, malopolskie

Miejsce aktywne: TAK
Typ miejsca: podziemia i tunele
Dodane przez: Krakus
Dodane: 2011-11-13 Aktualizowane: 2012-11-22
Wyowietlen: 19797
Atrakcyjnooa: nieznana

Obejrzyj okolice tego miejsca na Zumi.pl

Opis miejsca: Nowa Huta - dzielnica, która powstawała w okresie zimnej wojny, była dobrze przygotowana na wypadek konfliktu zbrojnego. Ludność można było ewakuować do schronów podziemnych, których jest tu wyjątkowo dużo i które tworzą podziemny labirynt, w zasadzie drugie, podziemne miasto. Wywietrzniki powietrza znaleźć można na terenie całej dzielnicy. Podobno dawniej tymi tunelami połączone były niemal wszystkie bloki ale większość wejść zamurowano.

Inny fragment znaleziony na pewnym forum, opisujący ten temat:

"W starej części Nowej Huty czyli na Placu Centralnym, pod blokami, znajdują się schrony. Pod większością starych osiedli na Hucie są bunkry zbudowane na wypadek trzeciej wojny światowej. Wygląda to fizycznie tak, że wjeżdżasz windą na piętro "-1" otwierasz metalowe drzwi, które są opatrzone takim kółkiem jak włazy do okrętów podwodnych, wchodzisz, zakręcasz i możesz spokojnie przetrwać wybuch atomowy. Jak chodzisz po osiedlach na Hucie widzisz takie małe budki o wymiarach ok. 1,5 metra na 1,5 metra i wysokości też 1,5 metra. To są wywietrzniki tych właśnie schronów."


Zaproponuj uzupe3nienie, aktualizacje,
deaktywacje lub skasowanie tego miejsca.

Forum dyskusyjne tego miejsca:

Zobacz komentarze: NAJSTARSZE | NASTEPNE

DODAL krochmal97, DNIA: 2016-08-18
Problem z tymi drzwiami już może rozwiązany? Wybieram się zaniebawem i mogę się tym zająć tylko jaka jest mniej więcej szerokość szczeliny po odgięciu łomem?
DODAL masturbex, DNIA: 2015-07-19
... no i co jeszcze wirtualnie zwiedziliscie? Tak, PoliszKyKy, trzymales Przemka za łon...sorry, łom > mam ruska klawiature tymczasowo:)
DODAL ThePolishLuKky, DNIA: 2015-07-16
Da się... jak odchylisz łomem na spokojnie wchodzi cokolwiek, o miarce nie wspomne... wiem bo byłem tam z Przemkkiem ; )
DODAL przemekk132, DNIA: 2015-06-10
Witam, dziękuje za podpowiedz od hrameleon sprubujemy coś wykąbinować z anteną myślę że się przeciśnie, lecz zastanawiam się czy niebędzie za krótka.
DODAL hrameleon, DNIA: 2015-06-09
przemekk132 to co napisałeś znacznie komplikuje sprawę. Ja bym spróbował poeksperymentować z anteną od radia (składaną teleskopowo). Jest znacznie węższa od od breszki. Prawdopodobnie okaże się zbyt giętka aby przewrócić cegły ale jeśli nawet po jej zagięciu się nie uda to możecie spróbować za jej pomocą zaczepić o cegły pętle z nitki lub cienkiego drutu który (o ile jest dobrze zaczepiony) po pociągnięciu powinien odsunąć cegły. Wiem że brzmi bardzo prowizorycznie ale chyba nic lepszego się nie uda zrobić. Ewentualnie możecie przyjechać do Łodzi gdzie też mamy dużo łatwo dostępnych schronów;)
DODAL przemekk132, DNIA: 2015-06-09
Witam ponownie. Odpisując na wasze komentarze powiem tak po pierwsze jakimś cudem wszystkie mechanizmy itd. działają i nie wymagają smarowania z naszej strony :) Po drugie chciałbym wyjaśnić o co chodzi z tymi cegłami. Najlepiej spójrzcie sobie na zdjęcie a ja wam najpierw powiem jak one działają . Wygląda to tak że mamy na drzwiach są zainstalowane dwie korby na górze i na dole i po obu stronach drzwi . Góra i dół działają niezależnie jeśli przekręcimy np. górną korbe z poziomu w pion zasuwy u góry się otwierają. Więc aby otworzyć drzwi musimy obie korby ustawić w pozycji pionowej. W naszym przypadku wyglądało to tak że górna korba poszła dosyć gładko ,lecz dolną zaczęliśmy obracać lecz w pewnym momencie się zatrzymała i w dół dalej nie chciała iść. Zajrzeliśmy przez szczelinę między drzwiami a futryną i ustaliliśmy, że korbę zewnątrz blokuje mały stos cegieł około 2 lub 3 cegły więc w szczelinę wsadziliśmy breszkę, którą chcieliśmy je przesunąć w głąb schronu lecz blokowała się ona w szparze pomiędzy futryną a drzwiami . Jeśli ktoś miałby jakiś pomysł to piszcie ;) Ps. Jeśli wejdziemy do tego schronu to na pewno zobaczycie zdjęcia na naszej stronce na faceboku (Krakowska Grupa Exploracyjna "Werwolf") zapraszam do polubienia :)
DODAL hrameleon, DNIA: 2015-06-05
przemekk132 grodzie gazoszczelne które wstawiłeś to na szczęście dość stary projekt (często stosowany w schronach z lat 40). Do otwarcia sugeruje użyć oliwy do maszyn. Jest ona wystarczająco płynna by dość głęboko wniknąć czy raczej wpłynąć, a jednocześnie znacznie zmniejszy tarcie prawdopodobnie umożliwiając otwarcie. Oliwę wlej zarówno w zamek jak i w całą szczelinę między drzwiami a framugą (w tym zawiasy). Resztę roboty załatwisz używając dość dużej dźwigni (wsadzasz w tę prowizoryczną klamkę sporego kija i ciągniesz). Napisz jeśli ci się uda dostać.
DODAL przemekk132, DNIA: 2015-06-04
Parę tygodni temu próbowaliśmy wejść do schronu pod szpitalem Żeromskiego (zejście koło budynku administracji idąc w stronę lądowiska LPR ) próbowaliśmy chyba godzinę otworzyć te drzwi pancerne lekko je uchyliliśmy ale od środla są zastawione jakimiś cegłami. Za drugim razem znowu delikatnie drzwi poszły od futryny (ok 2cm) w szczelinę wsadziliśmy płaskownik lecz blokował się w szczelinie i nic więcej nie dało się zrobić.Tak więc narazie rozmyślamy co można jeszcze zrobić. A i jeszcze jedno,nawjązując do komentarza lucaskr (szyb wentylacyjny pod stołówką PK)to miejsce też odwiedziliśmy ale obecnie tunel kończy się zwałem ,ale wydaje mi się że to był co najwyżej schron przeciw lotniczy. PS. Przesyłam zdjęcie drzwi.
DODAL zbukurbeksx, DNIA: 2015-01-03
U mojej ciotki w bloku jeden ze shronuw atomowych został przerobiony na piwnice ale pancerne drzwi się ostały w jednym z odnóg korytarza którym szedłem spał bezdomny pytanie jak się tam znalazł czyrzby tajne przejsiće ?
DODAL kubus, DNIA: 2015-01-03
byłem w jednym z shronów


Zobacz komentarze: NAJSTARSZE | NASTEPNE

Polub to miejsce na Facebooku


Zdjecia dodane przez u?ytkowników (1)

test text

Linki do zewnetrznych galerii zdjea i innych stron:

Zdjęcia włazów, wejść, wywietrzników.
Co kryją schrony nowohuckie

Aby dodaa link do zewnetrznej galerii zdjea lub innej strony musisz sie zalogowaa

To miejsce zosta3o zwiedzone przez:

Creezy (data: sierpień 2013, atrakcyjnooa: duża)
paniki (data: luty 2014, atrakcyjnooa: nieznana)

Aby oznaczya odwiedziny tego miejsca musisz sie zalogowaa

Opuszczone wg typów
domy, dworki i bloki
industrialne
kolejowe
militarne
podziemia i tunele
szpitale i obiekty medyczne
zamki i zabytki
inne
wszystkie typy

Opuszczone wg lokalizacji
dolnoslaskie
kujawsko-pomorskie
lubuskie
lodzkie
lubelskie
mazowieckie
malopolskie
opolskie
podlaskie
podkarpackie
pomorskie
slaskie
swietokrzyskie
warminsko-mazurskie
wielkopolskie
zachodniopomorskie
reszta swiata
wszystkie lokalizacje

Dodatkowe opcje
konkurs
forum dyskusyjne
ostatnio dodane miejsca
wersja mobilna strony

Forgotten.pl poleca
strony www
dołącz na FaceBook
sklep

Skontaktuj się z nami


Forgotten.pl współpracuje z:

Poszukiwacze skarbów
Poszukiwacze skarbów

BKB Bunkierbanda
BKB Bunkierbanda

Opuszczone Miejsca w Kielcach
Opuszczone Miejsca w Kielcach

Zobacz wszystkich

TŁUMACZENIA WARSZAWABIURO TŁUMACZEŃ DIUNA